Copyright 2024 - Informacja

DDWD - bycie eko to nie wszystko - relacja Oli.

W miniony weekend (22-23 listopada) odbyło się w Szczecinie jesienne DWDD (Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych) w temacie "Ekologia integralna – nowe wyzwania dla Ruchu".
Szczerze mówiąc temat ekologii,choć bardzo ważny, jest dla mnie już oklepany i nudny. Nie miałam ochoty znów słuchać o tym, że należy segregować śmieci i oszczędzać wodę,
Co naprawdę kryje się pod pojęciem "ekologii integralnej"?

dwdd1

Jest to chrześcijańska wizja osoby ludzkiej i otaczającej przyrody (patrzyliśmy więc o wiele, wiele głębiej niż tylko "bycie eko").
Obejmuje ona nie tylko troskę o rośliny, zwierzęta oraz zasoby naturalne ziemi,ale przede wszystkim interesuje się samym człowiekiem wraz z jego historią i kulturą, z jego odniesieniem do Stwórcy, który obdarzył go zaszczytną misją odpowiedzialnego zarządcy całego stworzenia. Pracę w grupach oraz spotkania diakonijne oparliśmy na pytaniach co znaczy dla nas to, iż mamy czynić ziemię poddaną (księga Rodzaju) i jednocześnie być zarządcami, którzy będą rozliczeni ze swej pracy. Konferencja i homilia dotyczyły wymiaru moralnego i duchowego ekologii w formacji naszego Ruchu. Poprzez prawa natury możemy lepiej zrozumieć prawa życia duchowego. Piękno świata pomaga nam dostrzec piękno przeżyć duchowych (szczególnie dobrze zauważalne na wyprawach otwartych oczu podczas oaz młodzieżowych i dziecięcych oraz spacerach i wycieczkach na oazach rodzin. To naprawdę nie przypadek,że nasze rekolekcje organizowane są w górach...). Odpowiedzią na konsumpcjonizm, nadmierne gromadzenie często nieprzydatnych nam rzeczy Ruch Światło-Życie proponuje nam ascezę, post i panowanie nad sobą (czego przepięknym przykładem są Nowa Kultura i wyzwalająca często samych członków Krucjata Wyzwolenia Człowieka).  To właśnie oaza uświadomiła mnie przez teorię, jak i praktykę pięknych świadectw życia, że lepiej być, niż mieć.
Wszystkich zainteresowanych tematem ekologii integralnej odsyłam do encykliki papieża Franciszka "Laudato si'" oraz do materiałów z DWDD (dostępne na stronie oaza.pl) oraz do odpowiedzenia sobie na kilka pytań:
1.W jaki sposób w naszych rodzinach podejmowane są w codziennym życiu wyzwania związane z chrześcijańskim ujęciem ekologii? (m.in. relacje człowiek-przyroda; konsumpcja- konsumpcjonizm, troska o zrównoważony rozwój)
2. Co dla mnie znaczy, że mam być 'zarządcą świata'?
3. Jakie przykłady zaangażowania ludzi naszego Ruchu w inicjatywy związane z promowaniem chrześcijańskiej wizji ekologii potrafimy wskazać w naszych wspólnotach?
Już teraz bardzo zachęcam wszystkich członków i symapyków diakonii do uczestnictwa w wiosennym DWDD w Poznaniu. Jest to niesamowyty czas nie tylko formacji  i dzielenia się informacjami z innych diecezji,ale także ogromna radość z bycia we wspónocie Ruchu Światło -Życie, bo jest nas naprawdę bardzo wielu (także młodzieży) co często z poziomu kręgu, rejonu czy nawet naszej diecezji trudno zauważyć.

Ola

dwdd2

f t g m